Jak się dostać na staż w Parlamencie Europejskim?

jak się dostać na staż do Parlamentu Europejskiego

Proces aplikacji na staż do Parlamentu Europejskiego, na pierwszy rzut oka może wydawać się prosty. Wystarczy wejść na stronę internetową, wypełnić puste miejsca swoimi danymi osobistymi, wyolbrzymić swoje doświadczenie zawodowe, pochwalić się znajomością języków obcych, napisać ciekawą motywację i voilá! Aplikacja gotowa i teraz tylko czekamy aż wyślą maila z propozycją współpracy.

Niestety tak nie jest. Co roku na staż do Parlamentu Europejskiego aplikuje około 25 tysięcy osób. Dostaje się tylko 600. Jak wypełnić formularz internetowy aby się tam dostać? Postaram się przybliżyć wam ten temat. A więc do dzieła.

Staż w Parlamencie Europejskim

Jest 5 różnych typów staży w Parlamencie Europejskim:

  • Staż dla absolwentów szkół wyższych,
  • Staże szkoleniowe,
  • Staż w dziedzinie tłumaczeń pisemnych przeznaczony dla posiadaczy dyplomów szkół wyższych,
  • Staże szkoleniowe w dziedzinie tłumaczeń pisemnych,
  • Tłumacze konferencyjni.

Szczegóły na temat wszystkich typów staży możecie znaleźć pod poniższym adresem:

http://www.europarl.europa.eu/atyourservice/en/20150201PVL00047/Traineeships

Postaram się przybliżyć szczegóły na temat stażu dla absolwentów szkół wyższych bo większość wybiera tego typu przygodę z Parlamentem.

Wymogi i warunki stażu

Aby móc aplikować trzeba spełniać pewne warunki:

  • Posiadać obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE,
  • Mieć ukończone 18 lat,
  • Znać jeden z języków urzędowych UE,
  • Nie odbyć wcześniej żadnego stażu w instytucjach UE.

Staż trwa 5 miesięcy. Można go odbyć w Brukseli, Luksemburgu, Strasburgu, albo jednej z placówek informacyjnych Parlamentu.

W ciągu roku są dwa okresy, kiedy możemy złożyć aplikację:

  1.  od 15 sierpnia do 15 października. Wtedy startujemy ze stażem 1 marca i kończymy 31 lipca.
  2. Od 15 marca do 15 maja. Wtedy nasz staż zaczyna się 1 października do 28 lutego.

Pytanie super ważne. Ile się zarabia i czy da się z tego wyżyć? 1 252,26 euro na miesiąc (dane na 2016). Czy przeżyjemy i odłożymy coś z tego? Wszystko zależy tak naprawdę od nas. W następnym wpisie postaram się Wam przybliżyć życie w jednym z miejsc, gdzie odbywamy staż.

Proces rekrutacji do Parlamentu Europejskiego

Wracając do aplikacji. Jak przebiega etap rekrutacji?  W uproszczeniu wygląda to tak:

staż w parlamencie europejskim
Proces rekrutacji do Parlamentu Europejskiego

Warto mieć na uwadze ten proces, ponieważ drogę tą zawsze pokonuje nasza aplikacja.

Najpierw aplikacja idzie do Biura ds. Staży (w Parlamencie jest dużo Polaków), gdzie jest wstępnie skanowana pod względem ogólnych warunków przyjmowania na staże.

Następnie nasz dokument pokonuje długa drogę do danej Dyrekcji Generalnej i stamtąd wysyłają ją do działów, które zgłosiły zapotrzebowanie. Nasza kandydatura zostaje sprawdzona pod względem kwalifikacji i umiejętności oraz specyficznych potrzeb związanych z planowaną działalnością tych działów.

Warto się zapoznać z każdym z poszczególnych działów by móc napisać aplikację pod każde miejsce 🙂

Formularz aplikacyjny

Jak już prześledziliśmy, którędy nasza aplikacja płynie, warto zacząć ją pisać. W takim wypadku otwieramy stronę ze stażami w Parlamencie Europejskim i szukamy odnośnika do aplikacji online. Warto tutaj nadmienić, że możemy ją wypełnić tylko w języku angielskim, niemieckim, albo francuskim.

Czas wypełniania każdej strony formularza jest ograniczony do maksymalnie 30 minut.

Kiedy już ją odnaleźliśmy, otwieramy i naszym oczom ukazuje się pierwsze okno z…

General information

W tym przypadku nie ma co się rozpisywać. Są to nasze podstawowe dane, które Parlament potrzebuje, aby określić naszą tożsamość.

To, na co warto tutaj zwrócić uwagę to, że występuje tam również pytanie o nasz status cywilny i ilość dzieci. Co ciekawe, w ramach posiadania dzieci można otrzymać wsparcie finansowe. Ciekawe. Nic tylko dzieci robić.

Również tutaj można zaznaczyć, że jest się osobą niepełnosprawną. Parlament zachęca osoby niepełnosprawne do brania udziału w stażach z roku na rok. W tym przypadku także można otrzymać wsparcie finansowe.

Languages

W tym dziale mamy świetną okazję, aby pochwalić się znajomością jak największej ilości języków obcych. Wiadomo, że im więcej tym lepiej, ale bez przesady. Polecam w tym miejscu powściągliwość bo potem niezłe klocki mogą z tego wyjść.

Pamiętam jak sam wypełniałem to miejsca i postanowiłem się wyróżnić znajomością języka niemieckiego na poziomie satisfactory. W ich oznaczeniu nie ma poziomów A1/A2/B1/B2/C1/C2 tylko Basic/Satisfactory/Good/VeryGood.

Ostatnio uczyłem się go w liceum i jak dla mnie był on na poziomie satysfakcjonującym. Czyli Kali essen, Kali nicht verstehen. Jak już się dowiedziałem, że się dostałem to solennie zacząłem się go uczyć, ale dopiero po przyjeździe do Parlamentu doszło do mnie jakiego psikusa zrobiłem.

Co by było gdyby moim przełożonym okazał się rodowity Niemiec i chciał ze mną sprechen? W takim wypadku lepiej wpisać języki, które dobrze się zna, aby ominąć takie sytuacje.

Podstawowym językiem jest angielski, który musicie znać w sposób komunikatywny. Francuski jest również mile widziany. Używa się go prawie tak samo często jak angielskiego. Niemiecki to również fajna opcja na promocję siebie.

Jedna z moich koleżanek stażystek, zwróciła uwagę, że jej przełożona wybrała ją ze względu na znajomość języków i uczelni, którą ukończyła. Jak wspomina dalej, doświadczenie zawodowe było ważne, ale nie najważniejsze. (Jedna z polskich stażystek)

W takim wypadku, marsz do nauki języków! 🙂

Parlament Europejski
Nawet łabędź chciałby się dostać na staż do Parlamentu Europejskiego

Education

Tutaj się chwalimy jakie szkoły skończyliśmy. Nie ma dużo miejsca do ściemniania więc piszemy dokładnie co skończyliśmy, albo jaki kierunek kontynuujemy.

Występuje tutaj podział na

  • Undergraduate
  • Postgraduate

Undergraduate to studia przed uzyskaniem dyplomu. Inaczej mówić to studia licencjackie. Czasem do nich również zapisuje się liceum, college.

Postgraduate to studia po uzyskaniu dyplomu. Do nich zalicza się więc studia magisterskie, podyplomowe, ale pisząc postgraduate przeważnie mamy na myśli studia doktoranckie.

Na dole mamy zaś taką rubrykę:

Experience and training

W niej musimy wypisać nasze doświadczenie zawodowe i odbyte kursy. Jedno z najważniejszych miejsc! W dużym stopniu może zaważyć na tym, czy się dostaniecie na staż, czy nie. Jak wspominał mój kolega Francuz:

But I know my supervisor choose my regarding my experiences. I had one experience that matches with what they wanted. I think experience is more important than university background.

albo Włoch:

It depends, especially, for what your applying specifically! Exeperiences related to what your applying and a lot of good intentions!

Jak widzicie, doświadczenie jest bardzo ważne. Dobre intencje również.

Odpowiedź ograniczona jest do 1000 znaków więc można wypisać tylko najważniejsze pozycję bez lania wody.

Na pierwszym miejscu ważne jest doświadczenie związane z danym działem, gdzie aplikujemy. Jeżeli administracja, przydałoby się doświadczenie z urzędu lub firmy, gdzie do czynienia mieliśmy z tą działką.

Warto też podglądnąć, co robi się w poszczególnych działach, aby w miarę dopasować nasze doświadczenie do ich pracy. Warto tu być konkretnym. Jeżeli robiliśmy kiedyś broszury albo jakieś inne publikacje warto o tym wspomnieć i podkreślić.

Dobrze wygląda tutaj również doświadczenie międzynarodowe, gdzie mieliśmy do czynienia z ludźmi z innych krajów. Podczas tego stażu, w dużym stopniu będziemy pracować z obcokrajowcami. Wasz przyszły przełożony, zwraca uwagę na to czy braliście udział w projektach międzynarodowych i czy działaliście na tym polu.

Ja opisałem swoje międzynarodowe doświadczenie z projektów w AEGEE, doświadczenie z Naukowego Koła Socjologicznego gdzie przeprowadzałem badania, a także ze stażu w jednej z korporacji w dziale administracyjnym.

Posiedzenie Parlamentu Europejskiego
Prawdziwe doświadczenie uzyskasz na miejscu

IT Skills

Tutaj nie ma co się rozpisywać. Wstawiacie co znacie. Pakiet Microsoft lepiej żeby był Wam znany.

Motivation/Skills

W tym miejscu zaczyna się wyzwanie! W 2000 znaków musimy opisać naszą argumentację, dlaczego będziemy odpowiednimi stażystami w Parlamencie.

Zdarzyło Wam się pewnie kiedyś napisać list motywacyjny? Nie należało to chyba do najprzyjemniejszych wydarzeń życiowych. Napisanie dobrej motywacji nie jest tak łatwe jak się może wydawać. Motywacji, która zwróci uwagę rekrutera i wyróżni się pośród tysięcy innych aplikacji, można wyliczyć na palcach ręki i nóg.

Przez oczy czytających przewijają się setki tych samych zdań, zaczynających się od słów, pytań i tych samych wyrażeń, gdzie ludzie wypisują swoje zdolności rozwoju i dostosowania się do stanowiska pracy. Aby wyróżnić się z tłumu ludzi trzeba zrobić coś innego, coś nieszablonowego, coś szalonego.

Byłem kiedyś na szkoleniu Andrzeja Kozdęby na temat przemawiania publicznego. Powiedział, że mamy około 10 pierwszy słów, aby przyciągnąć uwagę widza. Tylko 10 słów! Potem słuchacz albo stwierdzi, że jest nudno i przestanie słuchać, albo będzie wpatrywał się w nas z rozdziawioną gębą.

Podobnie działają aplikacje pisemne. Mamy około 10 pierwszych słów na to, aby przyciągnąć uwagę czytelnika. To muszą być mocne 10 słów.

Powinniśmy sobie wyobrazić, kto te słowa będzie czytał. Każdy człowiek jest inny.

Jeżeli aplikujemy do działów prawniczych, przeważnie pracują tam Niemcy i Francuzi. Nasza motywacja musi być w takim wypadku konkretna i prawnicza. Dura lex, sed lex. Twarde prawo, ale prawo.

Warto się rozeznać, jakie narodowości gdzie pracują i napisać motywację, która będzie wpadać w serce czytelnika. (Informacje na ten temat możecie znaleźć na tej stronie ) W przypadku działów HR lub administracji pomyślałem, że można puścić wodze fantazji.

Przykład

Ja opisanie swojej motywacji zacząłem od słów…

Once upon a time…
When I was reading the blog of my friend, I came across a very important sentence, which sank deeply in my memory.

I zacytowałem jedno zdanie, które wywarło na mnie wrażenie. Było ono o tym, aby działać nie czekać, aby chwytać wiatr w żagle i nie baczyć na przeciwności. W celu podkreślenia tej sentencji napisałem zdanie.

This is the reason why I have chosen this kind of traineeship.

Tak, aby osoba to czytająca, wiedziała, że wybierając mnie, zmieni nie tylko moje doświadczenie zawodowe i wygląd mojego CV, ale również moje życie.

Napisałem również, że moje doświadczenie z pomocy osobom niepełnosprawnym uwrażliwiło mnie na problemy występujące w miejscach pracy, na rozwiązywanie problemów komunikacyjnych i doświadczenie uzyskane z takiego stażu pozwoli mi rozwinąć moje umiejętności interpersonalne jeszcze bardziej.

Podkreśliłem w dużym stopniu, że doświadczenie pozwoli mi na poszerzenie wiedzy z zakresu zarządzania międzynarodowego co potrzebne mi będzie do dalszych studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym i działalności w AEGEE.

Pisząc motywację powinno się również wyważyć opisywanie poprzedniego doświadczenia i promowania siebie. To co moim skromnym zdaniem powinno się znaleźć w motywacji to:

  • Mocny pierwszy akapit, w którym przyciągniemy uwagę czytelnika. Ma być mocny, ale bez przesady. Powinniśmy zachować umiar i smak naszej wypowiedzi.
  • Wypisane 1-2 doświadczeń poprzednich, z których wyciągniemy wnioski i plusy naszego zatrudnienia. Doświadczenie w projektach międzynarodowych -> dobrze sobie radzimy z komunikacją z osobami innej narodowości
  • Co wyciągniemy z tego stażu. Jak się zmienimy i jakie umiejętności rozwiniemy.
staż w Parlamencie Europejskim
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu

Typ i miejsce stażu

Dalej mamy wybór typu naszego stażu. Czyli:

  • General Option
  • Journalism Option

W pierwszej opcji należy podać tytuł naszej pracy licencjackiej i następnie wybrać dział w Parlamencie, w którym chcielibyśmy pracować. Do wyboru, do koloru. Od działu rybnego aż do transportu. Każdy sobie znajdzie coś dla siebie.

To co wam mogę powiedzieć w tym przypadku, to to, że bardzo dużo ludzi aplikuje do działów zajmujących się komunikacją. Tuż za nim plasuje się dział polityki zewnętrznej (DG EXPO) i polityki wewnętrznej (DG IPOL)

Przy opcji Journalism trzeba przedstawić doświadczenie pisarskie, albo związane z działalnością w social media.

Jest również nowo otworzona opcja dla chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu praw człowieka. Nazywa się Sakharov Prize Traineeship.

Ostatnią rzeczą, która musimy wypełnić jest miejsce, gdzie chcemy odbyć staż. Nie musimy ograniczać się do Brukseli, Luksemburga czy Strasburga. Mamy do wyboru wiele innych miejsc w oddziałach informacyjnych w tym w Warszawie.

Ja jednak polecam wybrać jedno z tych trzech miejsc ponieważ fun jest większy. Co więcej, wybierając dane miejsce, bierzcie pod uwagę to, gdzie jest dany oddział, na który aplikowaliście. Większość administracji znajduje się w Luksemburgu a komunikacja w Brukseli.

To chyba na tyle. Życzę Wam połamania klawiatur, kiedy będziecie pisać swoje aplikacje! 🙂

Jeśli coś wydaje się Wam niejasne, podzielcie się pytaniami i wątpliwościami w komentarzu poniżej.

______

Fot. European Parliament (1,3,4,5) (cc)